You are here

Fellowship Recipients


Mastercard Foundation Scholars Program

2021

Abdoul Aziz Sandotin Coulibaly, Civil and Environmental Engineering.
Alex Winters Kairu, Electrical Engineering & Computer Science.
Gloria Tumushabe, Electrical Engineering and Computer Science.

2020

Abdoul Aziz Sandotin Coulibaly, Civil and Environmental Engineering.
Armittage Adjah Annang, Electrical Engineering and Computer Science.
Austin Brian Maina, Data Science in Letters & Science.
Barbara Nasila, Architecture College of Environmental Design.
Boikanyo Tefu, School of Journalism.
Chukwuemeka Darlington Eze, Legal Studies.
Daniel Shiferaw, Computer Science.
Erick Maling'a, School of Pubilc Health.
Esther Vuhya Julius, Interdisciplinary Studies.
Gift Pola Kiti, School of Public Health - Maternal., Child and Adolescent Health.
Gilbert Bahati, Civil and Environmental Engineering.
Gloria Tumushabe, Electrical Engineering and Computer Science.
Habiiba Malingha, Haas School of Business.
Johnson Chidi Uwaeme, School of Social Welfare.
Kita Nyabena Abuodha, Environmental Economics and Policy and Business Finance and Accounting.
Mailess Phiri, Agriculture and Resource Economics.
Marilyn Akinola, Development Practice.
Marvin Mulima, College of Natural Resources.
Meshach McBorrough, School of Public Health.
Nicholas Koech, Civil and Environmental Engineering.
Paula Ochiel, Development Practice.
Sahara Farah Abdi, Mathematics.
Samuel Akindele, Interdisciplinary Studies.
Samuel Amanya, Economics.
Sarah Lebu, School of Pubilc Health.
Tafadzwa Brian Marombedza, Political Economy.
Victoria Adebiyi, School of Public Health - Nutrition.

2019

Abigail Adu-Daako, Public Policy.
Adetutu Sadiq, Public Health.
Alton Tatenda Mpungu, Development Practice.
Carlos Mureithi, Journalism.
Eshetu Feleke, Architecture.
Fanice Nyatigo, Bioengineering.
Hannibal Tesfahunegn, Public Policy.
Jalang Conteh, Public Health.
Nkiruka Menankiti, Nuclear Engineering.
Rassidatou Konate, Public Health.
Tsegab Mekonnen, Mechanical Engineering.
Vicentia Gyau, Global Studies.
Yvonne Wangare, Civil & Environmental Engineering.

2018

Ashley Sango, Public Health.
Brenda Ogutu, City and Regional Planning.
Emmanuel Bonsu, Mechanical Engineering.
Grace Oyenubi, Journalism.
Haggai Kaunda, Electrical Engineering and Computer Sciences.
Linus Kipkoech, Electrical Engineering and Computer Sciences.
Monicah Wambugu, Information Management and Systems.
Mubarek Hassen, Civil & Environmental Engineering.
Priscah Cheruiyot, Public Health.
Rebeka Ramangamihanta, Development Practice.

2017

Becky Mashaido, Applied Mathematics.
Gladys Onyango, Development Practice.
James Tayali, Public Health.
Ravina Pattni, Economics.
Rukudzo Muyengwa, Public Health.
Thato Keineetse, Business Administration.
Waringa Kamau, Journalism.
Winnie Itago, Environmental Economics and Policy.

2016

Diana Quelhas, Public Health.
Jacinta Mbilo, City and Regional Planning.
Lilian Kabelle, Civil Engineering.
Thabani Nyoni, Social Welfare.

2015

Gloria Kahamba, Public Health.
Kagure Wamunyu, City and Regional Planning.

2014

Keziah Mwang'a, City and Regional Planning.