You are here

Fellowship Recipients


FLAS - Academic Year

2021

Annelise Gill-Wiehl, Energy and Resources Program.
Christopher Jon Ehrmann, School of Journalism.
Crossley Pinkstaff, Environmental Science, Policy & Management.
Joseph Greenbaum, Political Science.
Peter Vale, History.
Purba Chatterjee, School of Public Health.

2020

Abibat Rahman-Davies, Global Studies.
Annelise Gill-Wiehl, Energy and Resources Program.
Crossley Pinkstaff, Environmental Science, Policy & Management.
Joseph Greenbaum, Political Science.
Peter Vale, History.
Rasheed Shabazz, City and Regional Planning.
Rebecca Astatke, School of Public Health.
Stephanie Bonds, Economics.

2019

Anna Spadafora, Comparative Literature.
Crossley Pinkstaff, Environmental Science, Policy & Management.
John Walsh, Music.
Mariam Zagub, School of Journalism.
Rachel Mueller, Journalism.
Rasheed Shabazz, City and Regional Planning.
Rebecca Astatke, School of Public Health.
Stephanie Bonds, Economics.

2018

Crossley Pinkstaff, Environmental Science, Policy & Management.
Daniel Bowen, History.
Elizabeth Resor, Information Systems and Management.
Lee Mengistu, Journalism.
Rachel Mueller, Journalism.
Wolfgang Alders, Anthropology.

2013

Andrew Crane-Droesch, Energy and Resources Program.
Dylan Isaacson, Public Health.
Erin Milner, Public Health.
Paul Thissen, Political Science.
Rita Cuckovich, Public Health.
Rose Calnin, Public Health.
Tiffany Clarke, Public Health.
Vanessa Reed, Agricultural and Resource Economics.

2012

Andrew Crane-Droesch, Energy and Resources Program.
Caitlin Scholl, Comparative Literature.
Caroline Ritter, History.
Diana Gergel, History.
Dylan Isaacson, Public Health.
Jessica Clarkson, Peace and Conflict Studies.
Julie Freccero, Public Health.
Rachel Niehuus, Anthroplogy/Medical Anthropology.
Rena Lipkowitz, Public Health.
Rose Calnin, Public Health.
Sara Adelman, Development Studies.
Vanessa Reed, Agricultural and Resource Economics.

2011

Andrew Crane-Droesch, Energy and Resources Program.
Caitlin Scholl, Comparative Literature.
Casey Rogers, City and Regional Planning.
Diana Gergel, History.
Jacobus Van Der Merwe, City and Regional Planning.
Margaret Frye, Sociology/Demography.
Matthew Gichohi, Political Science.

2010

Amanda Wheeler, Public Health.
Bob Bell, School of Information.
Karen Weidert, Public Health.
Suzanne Bell, Public Health.
Vanessa Roderick, Linguistics.
Zoe Chafe, Public Health.

2009

Aharon de Grassi, Geography.
Jason Price, Anthropology.
Nicole List, Geography.
Niels Tomijima, Energy and Resources Group.

2008

Anjali Gupta, Environmental Science, Policy & Management.
Jessyka Finley, African Diaspora Studies.
Jonathan Cole, History.
Laura Swift, Public Health.
Merrill Baker-Medard, Environmental Science, Policy & Management.
Niels Tomijima, Energy and Resources Group.

2007

Benjamin Bellows, Public Health.
Erin Mahaffey, Anthropology.
Karen Weinbaum, Environmental Science, Policy & Management.
Malika Crutchfield, African Diaspora Studies.
Tanya Jones, Sociology.

2006

Erin Mahaffey, Anthropology.
Katy Guimond, Geography.
Naim Darghouth, Energy and Resources Group.
Rosalind Fredericks, Geography.
Tanya Jones, Sociology.
Thera Crane, Linguistics.
Tobias Warner, Comparative Literature.

2005

Brendan McSherry, Political Science.
Duncan Allard, Music.
Erin Mahaffey, Anthropology.
Ippolytos Kalofonos, Medical Anthropology/Public Health/Medicine.
Michael McElroy, Public Health.
Naim Darghouth, Energy and Resources Group.
Rachel Giraudo, Anthropology.
Rosalind Fredericks, Geography.

2004

Amanda Riley, Public Health.
Elizabeth Boner, Education.
Erin Brock, UC/UCSF MDPhD Program.
Martha Johnson, Political Science.
Rachel Giraudo, Anthropology.
Renee Kuriyan, Energy and Resources Group.
Sadie Ryan, Environmental Science, Policy & Management.
Sarah Zimmerman, History.
Zakiyyah Jackson, African Diaspora Studies.

2003

Amanda Riley, Public Health.
Andrew Lyons, Environmental Science, Policy & Management.
Andrew Simpson, Linguistics.
Benjamin Gardner, Geography.
Corrie Decker, History.
Ivy Mills, History of Art.
Lesley Bennett Pereira, Public Health.
Libby Lewis, African Diaspora Studies.
Martha Johnson, Political Science.
Rebecca Ghanadan, Energy and Resources Group.
Sadie Ryan, Environmental Science, Policy & Management.
Sean Brennan, Public Health.

2002

Andrew Simpson, Linguistics.
Benjamin Gardner, Geography.
Catherine Corson, Environmental Science, Policy & Management.
Ivy Mills, History of Art.
Jeff Good, Linguistics.
Laura Hubbard, Anthropology.
Rebecca Ghanadan, Energy and Resources Group.
Xavier Livermon, African Diaspora Studies.